-
Strona Archiwalna
Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja
-
Aktualności Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności MSZ.
Polityka zagraniczna Tu przeczytasz o priorytetach polskiej polityki zagranicznej, stosunkach z poszczególnymi krajami świata i organizacjami międzynarodowymi.
Ministerstwo Sekcja prezentuje m.in. informacje o Kierownictwie i strukturze MSZ, Protokole Dyplomatycznym i innych zagadnieniach związanych z resortem.
Informacje konsularne Tu znajdziesz informacje konsularne MSZ, w tym te przydatne przed każdą podróżą np. adresy polskich ambasad, konsulatów, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak poświadczyć dyplom akademicki czy jak wystąpić o paszport lub wizę.
-
EKONOMICZNE ZADANIA DYPLOMACJI
-
Bilans kosztów i korzyści społeczno-gospodarczych członkostwa Polski w UE jest przedmiotem analiz, prowadzonych od początku akcesji (a także w okresie przedakcesyjnym).
Efekty rozszerzenia UE z 15 do 27 państw można oceniać z różnych perspektyw. W wymiarze symbolicznym rozszerzenie zakończyło ostatecznie erę podziałów po II wojnie światowej. W sferze politycznej akcesja przyczyniła się do poszerzenia obszaru bezpieczeństwa, pokoju i stabilności. W aspekcie międzynarodowym przyjęcie nowych państw wzmocniło pozycję Wspólnoty w zglobalizowanym świecie. Wreszcie, zwraca uwagę pozytywny wpływ rozszerzenia na sytuację społeczno-ekonomiczną w państwach członkowskich. Niewątpliwe należy wskazać zalety funkcjonowania w obrębie rynku wewnętrznego oraz korzystania w jego ramach z czterech swobód. W ogólnym rozrachunku gospodarczym przystąpienie Polski i innych państw do UE okazało się korzystne dla całej Wspólnoty.
Raporty przedstawiające bilans akcesji Polski do UE przygotowywane i publikowane są w kolejne rocznice przystąpienia Polski do Wspólnoty:
- Polska w Unii Europejskiej – doświadczenia pierwszego roku członkostwa.
- Informacja rządu na temat bilansu kosztów i korzyści związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. do 1 maja 2006 r.
- Trzy lata członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Bilans korzyści i kosztów społeczno-gospodarczych związanych z członkostwem w Unii Europejskiej – Polska na tle regionu - 1 maja 2004 r. – 1 maja 2007 r.
- Cztery lata członkostwa Polski w UE.
- Pięć lat Polski w Unii Europejskiej.
- Ekonomiczno - społeczne efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Główne wnioski w związku z 6-tą rocznicą przystąpienia Polski do UE.
- Społeczno-gospodarcze efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Główne wnioski w związku z siódmą rocznicą przystąpienia Polski do UE
- Gospodarczo - społeczne efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej, z uwzględnieniem wpływu rozszerzenia na UE-15 - główne wnioski w związku z ósmą rocznicą przystąpienia Polski do UE
- Społeczno-gospodarcze efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Główne wnioski w związku z dziewiątą rocznicą przystąpienia Polski do UE
- Polskie 10 lat w Unii (raport)
- Gospodarcze i społeczne efekty członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Notatka w związku z jedenastą rocznicą przystąpienia Polski do UE.
Drukuj Podziel się treścią: