close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • RESTYTUCJA DÓBR KULTURY

 •  

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych z największą uwagą dba o dobre imię Polski i reaguje na przekłamania historyczne publikowane w światowych mediach.

   

  Przekazywanie prawidłowych kodów pamięci i promocja prawdy historycznej polega na monitorowaniu doniesień zagranicznych środków masowego przekazu oraz wspieraniu działań mających na celu przekazywanie rzetelnych informacji o polskiej historii. Polska dyplomacja podejmuje interwencje w sprawie pojawiających się za granicą obraźliwych i nieprawdziwych sformułowań o „polskich obozach koncentracyjnych / polskich obozach śmierci”. 

   

  Polskie Ambasady domagają się sprostowań i używania poprawnego wyrażenia: „niemieckie  (nazistowskie) obozy śmierci / niemieckie (nazistowskie) obozy koncentracyjne (w okupowanej Polsce)”.

   

  Niemieckie obozy koncentracyjne znajdowały się na terenie wielu państw europejskich. Nadawanie im określeń związanych  z  geograficznym  położeniem  jest  działaniem  prowadzącym  do  zafałszowania  historii  krajów,  w których mordowano ludzi z rozkazu nazistowskich Niemiec.

   

   

   

   

  źródło: "1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016", s.84-85

   

   

   

  Informacje na temat wybranych interwencji publikowane są na bieżąco na stronie internetowej oraz w portalu społecznościowym Twitter.