-
Strona Archiwalna
Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja
-
Aktualności Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności MSZ.
Polityka zagraniczna Tu przeczytasz o priorytetach polskiej polityki zagranicznej, stosunkach z poszczególnymi krajami świata i organizacjami międzynarodowymi.
Ministerstwo Sekcja prezentuje m.in. informacje o Kierownictwie i strukturze MSZ, Protokole Dyplomatycznym i innych zagadnieniach związanych z resortem.
Informacje konsularne Tu znajdziesz informacje konsularne MSZ, w tym te przydatne przed każdą podróżą np. adresy polskich ambasad, konsulatów, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak poświadczyć dyplom akademicki czy jak wystąpić o paszport lub wizę.
-
POLITYKI EKONOMICZNE UE
-
Polityki ekonomiczne UE są skoncentrowane na zwalczaniu długofalowych skutków największego w powojennej historii Europy kryzysu gospodarczego. Obecnie, poprawa sytuacji ekonomicznej w UE jest coraz bardziej widoczna, choć tempo wzrostu gospodarczego pozostaje umiarkowane. Kryzys i następująca po nim stagnacja odbiły się negatywnie na sytuacji na rynku pracy, szczególnie wśród ludzi młodych. W rezultacie, wzrosło niezadowolenie społeczne, które przekłada się na spadek zaufania do integracji europejskiej. Europa staje również w obliczu wyzwań zewnętrznych, z których na pierwszy plan wybijał się ostatnio problem migracji.
Kryzys gospodarczy zmobilizował Europę do zmian i pokazał, że przeprowadzone w UE reformy przynoszą efekty. Bieżące działania koncentrują się na wsparciu wzrostu gospodarczego poprzez m. in. pobudzenie inwestycji (Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych), wzmocnieniu wymiaru społecznego UE oraz dokończeniu reformy Unii Gospodarczo-Walutowej. Celem przeprowadzanych reform jest wzmocnienie Unii Europejskiej, zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i wymiarze zewnętrznym (konkurencja globalna).
Rozwój cyfrowego rynku UE. Cyfryzacja, jako wyraźnie wyodrębniona polityka, jest jedną z najbardziej aktywnych sfer działania nowej KE. Chociaż Unia Europejska ma w tym zakresie ogromny potencjał to każdego dnia obywatele i przedsiębiorstwa w UE napotykają liczne bariery i przeszkody w cyfrowym świecie. Celem Komisji Europejskiej jest usunięcie tych przeszkód i stworzenie rynku cyfrowego w Unii Europejskiej, który wzmocni pozycję Europy na jednym z najszybciej rosnących i konkurencyjnych rynków światowej gospodarki.
Wzmocnienie polityki energetycznej Unii Europejskiej. Idea budowy unii energetycznej opartej na wzmocnieniu wewnętrznego potencjału UE, zróżnicowaniu źródeł energii (nacisk na odnawialne źródła energii) oraz zmniejszeniu zależności energetycznej od państwa trzecich stała się jednym z filarów programu unijnego. W tym kontekście stale obecne będą również: polityka klimatyczna (UE podtrzymuje swoją przywódczą rolę w dalszym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych) oraz polityka przemysłowa.
Negocjacje dotyczące opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Od momentu złożenia przez Wielką Brytanię oficjalnej notyfikacji, przez następne dwa lata toczyć się będą między UE a Zjednoczonym Królestwem negocjacje dotyczące warunków wyjścia tego kraju z UE. Do istotnych obszarów negocjacji zaliczać się będzie kwestia zabezpieczenia praw obywateli UE już mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii (oraz - na zasadzie wzajemności - Brytyjczyków mieszkających i pracujących w innych krajach UE) czy też kwestia wzajemnych rozliczeń finansowych związanych m.in. budżetem UE, a także określenie ram przyszłych relacji handlowych.