-
Strona Archiwalna
Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja
-
Aktualności Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności MSZ.
Polityka zagraniczna Tu przeczytasz o priorytetach polskiej polityki zagranicznej, stosunkach z poszczególnymi krajami świata i organizacjami międzynarodowymi.
Ministerstwo Sekcja prezentuje m.in. informacje o Kierownictwie i strukturze MSZ, Protokole Dyplomatycznym i innych zagadnieniach związanych z resortem.
Informacje konsularne Tu znajdziesz informacje konsularne MSZ, w tym te przydatne przed każdą podróżą np. adresy polskich ambasad, konsulatów, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak poświadczyć dyplom akademicki czy jak wystąpić o paszport lub wizę.
-
WIADOMOŚCI
-
9 sierpnia 2016MSZ ogłasza nabór na aplikację dyplomatyczno-konsularną
Roczne szkolenie podczas aplikacji dyplomatyczno-konsularnej obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, wyjazdy studyjne, staże w biurach i departamentach MSZ oraz na placówkach zagranicznych. Program kończy się egzaminem dyplomatyczno-konsularnym i nadaniem stopnia dyplomatycznego.
Numer ogłoszenia: ADK/2017
Data ukazania się ogłoszenia: 09 sierpnia 2016 r.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie
Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej
ogłasza nabór w ramach
konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2017
Osoby zakwalifikowane na aplikację dyplomatyczno-konsularną zostaną zatrudnione w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Rozpoczęcie aplikacji planowane jest w styczniu 2017 r.
Miejsce wykonywania pracy: Warszawa
Początek konkursu (test wiedzy ogólnej i sprawdzian umiejętności):
21 października 2016 roku
Główne obowiązki aplikanta:
- Udział w programie szkoleń w ramach aplikacji dyplomatyczno-konsularnej w celu przygotowania do wykonywania obowiązków członka personelu dyplomatyczno-konsularnego.
- Odbycie stażu zawodowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w placówce zagranicznej w celu właściwego wykonywania zadań w służbie zagranicznej.
- Udział w programie służby przygotowawczej do służby cywilnej w ramach aplikacji dyplomatyczno-konsularnej w celu przygotowania do należytego wykonywania zadań służbowych.
- Przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomatyczno- konsularnego w celu sprawdzenia wiedzy, kwalifikacji i posiadania predyspozycji niezbędnych do wykonywania obowiązków członka personelu dyplomatyczno-konsularnego.
- Przygotowanie pracy pisemnej na temat wyznaczony przez kierownika aplikacji w celu weryfikacji posiadanej wiedzy i umiejętności.
- Udział w szkoleniach lub kursach przewidzianych przez kierownika aplikacji dyplomatyczno-konsularnej.
Wymagania konieczne:
- Obywatelstwo polskie.
- Wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne.
- Znajomość dwóch języków obcych na poziomie umożliwiającym wykonywanie zadań
w służbie zagranicznej. - Dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego.
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną (wzór).
- Kopie dokumentów potwierdzających posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego, w tym kopia odpisu dyplomu (część A), w razie konieczności kopia dokumentu potwierdzającego nostryfikację dyplomu, a w przypadku złożenia wniosku przed uzyskaniem tytułu magistra lub równorzędnego – oświadczenie o terminie obrony pracy magisterskiej albo o terminie uzyskania dokumentów potwierdzających wskazane kwalifikacje.
- Życiorys (wzór).
- Kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
UWAGA:
Szczegółowy tryb i zasady przeprowadzenia konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną określają przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dn. 28 lipca 2016 r. w sprawie konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną.
Do wniosku można dołączyć kopie innych dokumentów poświadczających doświadczenie lub kompetencje przydatne w służbie zagranicznej, w tym kopie dokumentów potwierdzających znajomość języków obcych.
Osoby, które składając wniosek nie przedstawiły dokumentu potwierdzającego spełnienie warunku posiadania wykształcenia wyższego magisterskiego są zobowiązane przedłożyć komisji kopię takiego dokumentu najpóźniej w dniu rozpoczęcia pierwszego etapu konkursu.
Do konkursu zostaną dopuszczone osoby, które spełnią wymagania określone w ogłoszeniu, złożą w terminie komplet wymaganych dokumentów oraz prawidłowo wypełniony wniosek
o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną. Kandydat może zostać wezwany do uzupełnienia lub poprawienia nadesłanej dokumentacji w terminie 7 dni od dnia otrzymania przez niego wezwania. Brak uzupełnienia lub poprawienia dokumentacji we wskazanym terminie skutkuje odrzuceniem wniosku.Etapy konkursu:
- Sprawdzian wiedzy ogólnej, składający się ze 100 pytań obejmujących zagadnienia dotyczące: historii Polski i historii powszechnej; aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce; aktualnych problemów politycznych, gospodarczych i społecznych na świecie; głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej, w tym zagranicznej polityki gospodarczej, historycznej i kulturalnej; wybranych zagadnień z prawa międzynarodowego, prawa konstytucyjnego, ekonomii i gospodarki.
- Sprawdzian umiejętności (analiza i wykorzystanie informacji, poprawne wnioskowanie i rozwiązywanie problemów).
- Sprawdzian stopnia znajomości dwóch zadeklarowanych przez kandydata we wniosku języków obcych (zgodnie z przepisami w sprawie egzaminów z języków obcych w MSZ).
- Badanie predyspozycji do pracy w służbie (w szczególności kompetencji przywódczych, umiejętności komunikacji, odporności na stres oraz współpracy z innymi).
- Rozmowa kwalifikacyjna (w szczególności ocena predyspozycji do pracy w służbie zagranicznej, możliwości intelektualnych, motywacji i kultury osobistej).
Przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci do niej zakwalifikowani są poddani badaniu stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Ważne informacje dotyczące aplikacji:
- Podjęcie aplikacji wiąże się z zatrudnieniem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na czas określony 1 roku. Wynagrodzenie oferowane aplikantom wynosi: ok. 3.747 zł brutto.
- Aplikacja dyplomatyczno-konsularna obejmować będzie szkolenia teoretyczne, szkolenia praktyczne oraz wyjazdy zagraniczne.
- Aplikacja kończy się egzaminem dyplomatyczno-konsularnym oraz uzyskaniem stopnia dyplomatycznego.
Komplet dokumentów należy złożyć w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Dziennik Podawczy czynny w godzinach 8.15 – 16.15) lub przesłać w terminie do 30 września 2016 r. za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529 oraz z 2015 r. poz. 1830) na adres:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Spraw Osobowych
Al. J.Ch. Szucha 23
00-580 Warszawa
z dopiskiem: ADK/2017
Szczegółowe informacje na temat wymagań stawianych kandydatom, treść rozporządzenia regulującego przebieg konkursu, zasady organizacji egzaminów z języków obcych w MSZ znajdują się na stronach: bip.msz.gov.pl w zakładce Ministerstwo → Praca i Kariera → Egzamin i Aplikacja Dyplomatyczno-Konsularna oraz Egzaminy resortowe z języków obcych.
W przypadku pytań prosimy o kontakt elektroniczny (rekrutacja@msz.gov.pl) lub telefoniczny:
+48 (22) 523 87 66
+48 (22) 523 78 06
+48 (22) 523 89 17
+48 (22) 523 9690
+48 (22) 523 93 72
+48 (22) 523 83 11
+48 (22) 523 92 82 (w sprawach wymagań językowych).
Biuro Spraw Osobowych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Drukuj Podziel się treścią: