close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

    Strona Archiwalna
    Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

  • POLSKA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA

  • 30 maja 2018

    W trakcie wtorkowego briefingu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dotyczącego sytuacji na Ukrainie szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz potwierdził poparcie Polski dla propozycji misji pokojowej ONZ, która swoim zasięgiem miałaby obejmować całe terytorium Donbasu, w tym granicę rosyjsko-ukraińską, i tym samym skutecznie przyczyniać się do deeskalacji konfliktu oraz wspierać implementację porozumień mińskich.

    Minister Czaputowicz zaapelował także o powołanie specjalnego wysłannika ds. Ukrainy. Zdaniem ministra stanowiłoby to dowód realnego zaangażowania ONZ w rozwiązanie konfliktu w Donbasie i pozwoliłoby nadać procesowi pokojowemu nową dynamikę.

     

     

    W swoim przemówieniu minister Czaputowicz zaznaczył, że konflikt rosyjsko-ukraiński jest kluczowym wyzwaniem dla systemu bezpieczeństwa europejskiego i ładu światowego opartego na poszanowaniu zasad prawa międzynarodowego. – Agresywne zachowanie Rosji w stosunku do suwerennego kraju i nielegalna aneksja Krymu są jaskrawymi przykładami naruszenia podstawowych zasad prawa międzynarodowego – podkreślił minister.

     

    Szef polskiej dyplomacji zwrócił ponadto uwagę na systematyczne naruszenia praw człowieka na Krymie oraz kwestie humanitarne: – Organizacje humanitarne powinny mieć dostęp do całego terytorium Ukrainy, łącznie ze strefami, które nie są kontrolowane przez ukraiński rząd – stwierdził. Podkreślił również znaczenie obecności międzynarodowej na Ukrainie jako ważnego elementu procesu stabilizacji i monitorowania konfliktu.

     

    Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i Niderlandów. W charakterze brieferów wzięli w nim udział: szef Specjalnej Misji Monitującej OBWE na Ukrainie Ertuğrul Apakan, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Rosemary DiCarlo oraz asystent sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Ursula Mueller. W briefingu wziął także udział minister spraw zagranicznych Niderlandów Stef Blok. W swoim wystąpieniu minister Blok poruszył temat przyjęcia przez Rosję odpowiedzialności za zestrzelenie nad terytorium Ukrainy malezyjskiego samolotu MH 17.

     

    Tego samego dnia minister Czaputowicz spotkał się również z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkinem. Podczas spotkania powtórzył poparcie Polski dla europejskich aspiracji Ukrainy i wyraził uznanie dla wysiłków ukraińskiego rządu na rzecz reform.

     

    Biuro Rzecznika Prasowego

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: