close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POLSKA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA

 • 28 września 2018

  - Czerwony Krzyż przez lata był dla Polski niezawodnym partnerem w zakresie niesienia pomocy humanitarnej osobom najbardziej potrzebującym – powiedział szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z Prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem, do którego doszło na marginesie drugiego dnia debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

  Minister Czaputowicz podpisał w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ z szefem MKCK Memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej. Porozumienie jest wynikiem ustaleń podjętych podczas wizyty Prezydenta Maurera w Polsce w kwietniu br. Szef polskiego MSZ spotkał się także w tym dniu z ministrami spraw zagranicznych Ukrainy i Republiki Dominikany.

   

  W środę szef polskiej dyplomacji towarzyszył ponadto Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego nieproliferacji broni masowego rażenia oraz w trakcie wystąpienia Prezydenta RP w czasie debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Minister Czaputowicz wziął również udział w spotkaniu prezydenta Dudy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

   

  W czwartek minister Czaputowicz wziął udział w kolejnym posiedzeniu RB ONZ poświęconym Korei Północnej. W swoim wystąpieniu minister podkreślił wieloletnie zaangażowanie Polski w proces stabilizacji sytuacji na Półwyspie Koreańskim oraz gotowość dalszego aktywnego zaangażowania na rzecz normalizacji sytuacji na Półwyspie, również w ramach niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

   

  Minister Czaputowicz spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. operacji pokojowych, Jean-Pierrem Lacroix, z którym omówił możliwości zaangażowania Polski w system operacji pokojowych Organizacji. Czwartek był także dniem kolejnych rozmów dwustronnych - z szefami dyplomacji Algierii, Maroka i Mongolii. Wizytę zakończyło spotkanie ministra Czaputowicza z przedstawicielami American Jewish Committee.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: