close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

    Strona Archiwalna
    Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

  • POLSKA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA

  • 18 stycznia 2018

    Szef MSZ Jacek Czaputowicz w czwartek rozpocznie wizytę w Nowym Jorku, gdzie weźmie udział m.in. w piątkowej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat bezpieczeństwa, rozwoju i integracji regionalnej Afganistanu i państw Azji Centralnej - poinformował PAP resort dyplomacji.

     

    Wcześniej minister będzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który wystąpi na otwartej debacie wysokiego szczebla poświęconej problemowi nieproliferacji broni masowego rażenia. Wspólnie z prezydentem Czaputowicz weźmie też udział w spotkaniach: ze stałymi przedstawicielami państw UE przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.


    Jak poinformowało biuro prasowe MSZ, szef resortu zostanie w Nowym Jorku do piątku. Drugiego dnia wizyty Czaputowicz weźmie udział w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa na temat budowy partnerstwa regionalnego w Afganistanie i Azji Centralnej w kontekście związków między bezpieczeństwem a rozwojem. Wśród panelistów ma się znaleźć ponadto sekretarz generalny ONZ, zaś przewodniczyć sesji będzie minister spraw zagranicznych Kazachstanu - który to kraj sprawuje w styczniu prezydencję w Radzie - Kairat Abdrachmanow.


    Przy okazji udziału w spotkaniu RB ONZ minister ma również odbyć "szereg spotkań dwustronnych, m.in. z ministrem spraw zagranicznych Holandii oraz wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Kuwejtu. Zarówno Kuwejt, jak i Holandia, zasiadają wraz z Polską w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2018 r. Spotkania te - zapowiedział resort dyplomacji - "będą okazją do omówienia kwestii istotnych z punktu widzenia relacji dwustronnych, a także obszarów współpracy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ". Planowane jest ponadto spotkanie Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych Afganistanu.


    Jak zaznaczyło MSZ, "pobyt prezydenta Dudy i ministra Czaputowicza w Nowym Jorku to pierwsze wizyty wysokiego szczebla od 1 stycznia 2018 r., gdy Polska objęła mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ".

     

    Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia b.r. Nasz kraj będzie zasiadał w RB ONZ przez dwa kolejne lata tj. do końca grudnia 2019 r. W maju br. oraz latem 2019 r. Polska będzie przewodniczyć pracom tego gremium. Jak podkreśla MSZ, będzie to dla naszego kraju "unikalna możliwość, aby, poprzez tworzenie agendy prac Rady i organizację spotkań, zwrócić uwagę członków Rady i społeczności międzynarodowej na wybrane przez Polskę istotne kwestie z zakresu utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".


    Priorytety Polski w Radzie to m.in. umacnianie prawa międzynarodowego (w tym podkreślenie znaczenia zasad suwerenności oraz integralności terytorialnej), zapobieganie konfliktom i promocja mediacji, a także kwestie nowych zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa (w tym zagrożeń ze strony podmiotów niepaństwowych oraz o charakterze hybrydowym).


    Polska zasiada tam po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83. Jako wolny kraj Polska zyskała niestałe członkostwo w RB w latach 1996-97.


    Główny filar Rady Bezpieczeństwa, która wzięła na siebie obowiązek utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na świecie, to pięć państw - stałych członków. Są to Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania. Ich działalność dopełnia 10 niestałych członków. Powoływani są na dwa lata w drodze wyborów z uwzględnieniem klucza regionalnego. Pięciu wywodzi się z Afryki i Azji, dwóch Ameryki Łacińskiej, dwóch z Europy Zachodniej oraz jeden z Europy Wschodniej.


    Źródło: PAP

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: