close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • POLITYKA WSCHODNIA

 • 23 listopada 2017

  Premier Beata Szydło w piątek udaje się do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego. Towarzyszy jej minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. - Polska chce, by szczyt był impulsem rozwojowym dla krajów wschodniego sąsiedztwa UE - powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

  Szczyt będzie pierwszą od dwóch lat okazją do spotkania przedstawicieli 28 krajów unijnych oraz Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Armenii i Azerbejdżanu. Według informacji PAP z Brukseli w trakcie szczytu zostanie podpisana deklaracja, w której kraje członkowskie UE uznają "europejskie aspiracje i europejski wybór" Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Zapisy jednocześnie mają nawiązywać do przyjętej w grudniu 2016 r. deklaracji, według której umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina nie jest wstępem dla członkostwa tego kraju w UE.


  W Brukseli zjawią się szefowie państw i rządów PW, a niektórym z nich towarzyszyć będą ministrowie spraw zagranicznych. Zgodnie z informacją służb prasowych MSZ w Mińsku w szczycie nie weźmie udziału prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, a jedynie szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej.


  Wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do priorytetów Polski związanych ze szczytem podkreślił, że rządowi zależy, aby był on "nowym impulsem rozwojowym europejskiej polityki sąsiedzkiej wobec krajów naszego wschodniego sąsiedztwa".


  Z jednej strony - jak ocenił - członkowie UE powinni w Brukseli odnotować wyraźny postęp w relacjach z Ukrainą, Gruzją i Mołdawią, jakim jest "dopięcie" z tymi krajami umów o ruchu bezwizowym, umów stowarzyszeniowych oraz porozumień o wolnym handlu. "Te kraje powinny mieć przed sobą nowe cele i europejskie oferty" - przekonywał Szymański.


  Jak dodał, wśród propozycji dla regionu "ważną rolę będzie odgrywać rozwój infrastruktury i programów na rzecz młodzieży". "Politycznie te kraje zasługują na potwierdzenie ich europejskich aspiracji" - zaznaczył wiceminister. Z kolei w przypadku Armenii i Azerbejdżanu - jego zdaniem - potrzebujemy "nowych form współpracy dostosowanych do ich ograniczonej gotowości współpracy".


  Szymański zaznaczył, że Polsce zależy na "utrzymaniu możliwie ambitnego poziomu odpowiedzialności UE za swoje otoczenie", co - jak podkreślił - leży w interesie Europy.


  Wiceszef MSZ ds. polityki wschodniej Bartosz Cichocki, który również ma wejść w skład polskiej delegacji na piątkowy szczyt, podkreślił w rozmowie z PAP, że agenda oraz projekt deklaracji szczytu "w dużej mierze" uwzględniają zgłaszane m.in. przez Polskę priorytety i w związku z tym wpisują się w nasze oczekiwania.


  Wymienił w tym kontekście kwestie rozwoju połączeń transportowych i energetycznych, rozwoju "mobilności międzyludzkiej" (w tym pakietu rozwiązań adresowanych do młodzieży), budowy odporności państw partnerskich, a także tworzenia strategii walki z wrogą propagandą, dezinformacją i zagrożeniami hybrydowymi.


  Jak ocenił Cichocki, bezpośrednim celem szczytu powinno być pokazanie, że proces reform realizowanych z partnerami "przynosi bezpośrednie korzyści i prowadzi do faktycznego zbliżenia z UE".


  Szef MSZ Witold Waszczykowski podczas swojej ubiegłotygodniowej wizyty w Tbilisi poinformował, że szczyt podtrzyma wobec Gruzji ofertę coraz bliższych relacji z Unią Europejską. W jego ocenie Gruzja dokonała wielkiego postępu na drodze do członkostwa w UE.


  Na kilka dni przed szczytem Parlament Europejski wezwał do utworzenia funduszu powierniczego dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, a także otwarcia im drogi do przystąpienia do unii celnej. Europosłowie w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji zalecili krajom unijnym, by zaplanowany na 24 listopada szczyt z udziałem Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu, miał charakter przyszłościowy i zapewnił nowe bodźce, a także jasną wizję polityczną przyszłości Partnerstwa Wschodniego.


  Partnerstwo Wschodnie utworzono w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji w celu pogłębiania ekonomicznych i politycznych związków pomiędzy EU a sześcioma partnerami z Europy Wschodniej: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą. Poprzedni szczyt przywódców tych krajów z liderami unijnymi odbył się w 2015 r. w Rydze.

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: