close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

    Strona Archiwalna
    Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

  • WIADOMOŚCI

  • 7 sierpnia 2018

    - Przybyliśmy do Tbilisi, by upamiętnić 10. rocznicę agresji Rosji na Gruzję i potwierdzić poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w jej uznanych międzynarodowo granicach – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dwudniowej wizyty w tym kraju.

    Nawiązywała ona do historycznej wizyty w Tbilisi 12 sierpnia 2008 r. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ministrowi Czaputowiczowi w stolicy Gruzji towarzyszyli ministrowie spraw zagranicznych Litwy i Łotwy, Linas Linkevičius oraz Edgars Rinkēvičs, jak również wicepremier Ukrainy - Pawło Rozenko.

     

    We wtorek szef polskiej dyplomacji odwiedził miejsce administracyjnej linii podziału między Gruzją a okupowaną Osetią Południową (tzw. linia ABL) w miejscowości Odzisi, gdzie wyraził zdecydowane poparcie dla jedności terytorialnej Gruzji i jej suwerenności w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, a więc włącznie z Abchazją oraz Osetią Południową/Regionem Cchinwali. - Jesteśmy tu dzisiaj, by potwierdzić nasze poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w jej uznanych międzynarodowo granicach - zaznaczył minister Czaputowicz - Nie akceptujemy żadnych działań prowadzonych nielegalnie na terytorium Gruzji - dodał.

     

    Minister Jacek Czaputowicz spotkał się z przewodniczącym gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidze, a następnie wziął udział w obradach prowadzonych w formacie okrągłego stołu, w czasie których poruszono kwestie związane z bezpieczeństwem międzynarodowym, jak również z realizacją euroatlantyckich aspiracji Gruzji. -  Chciałbym pochwalić waszą silną wiarę i zaufanie do struktur euroatlantyckich. Polska docenia zaangażowanie Gruzji we współpracę z NATO i będzie kontynuować poparcie dla reform sektora obronności w Gruzji – podkreślił szef polskiej dyplomacji.  

     

    Wizytę zakończył lunch roboczy z prezydentem Gruzji Giorgiem Margwelaszwilim w Pałacu Prezydenckim. - Niezbędne jest kontynuowanie Międzynarodowych Rozmów Genewskich i innych wysiłków międzynarodowych ukierunkowanych na polityczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu terytorialnego, spowodowanego rosyjską agresją w 2008 r. – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

     

    Szef polskiego MSZ, wspólnie z przedstawicielami delegacji Litwy, Łotwy i Ukrainy oraz przy udziale korpusu dyplomatycznego, oddał hołd poległym Gruzinom w czasie rosyjskiej agresji pod pomnikiem na cmentarzu Mukhatgverdi.

     

    Minister Jacek Czaputowicz spotkał się też w Tbilisi z przedstawicielami polskiego kontyngentu stacjonującego w ramach unijnej misji monitorującej konflikt gruziński, a wieczorem uczestniczył w kolacji wspólnie z premierem Gruzji Mamuką Bachtadze. Spotkanie było okazją do omówienia bieżących spraw na linii Warszawa-Tbilisi oraz przypomnienia, że oba kraje świętują w tym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

     

    W pierwszym dniu wizyty minister złożył wieniec pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że wizyta przywódców Europy Środkowo-Wschodniej zainicjowana przez stronę polską w czasie rosyjskiej agresji na Gruzję 12 sierpnia 2008 r. była wyjątkowym aktem solidarności
    i jednocześnie mocnym wyrazem sprzeciwu przeciwko neoimperialnej polityce Federacji Rosyjskiej.

     

    Wspólny komunikat Litwy, Łotwy, Polski i Ukrainy upamiętniający dziesiątą rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję

     

     

    Biuro Rzecznika Prasowego

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych

     

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: