close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

    Strona Archiwalna
    Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

  • WIADOMOŚCI

  • 24 października 2018

    – Niezmienne jest stanowisko Polski w sprawie poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – powiedział minister Czaputowicz po spotkaniu z szefem gruzińskiej dyplomacji, informując jednocześnie, że 24 października br. Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą 10. rocznicę zbrojnej agresji rosyjskiej na niepodległe państwo gruzińskie.

     

    – Dzisiejsza wizyta ministra Zalkalianiego to jest kolejny dowód przyjaźni między naszymi narodami – ocenił szef polskiej dyplomacji.  W czasie rozmów podkreślono przede wszystkim polskie wsparcie dla Gruzji w ramach współpracy w organizacjach międzynarodowych oraz jej aspiracji do członkostwa w strukturach europejskich i euroatlantyckich. – Nasze stanowisko w sprawie stworzenia jasnej perspektywy europejskiej dla Gruzji jest niezmienne. Polska uważa, że kontynuacja procesu integracji europejskiej jest gwarancją długofalowej stabilności i rozwoju gospodarczego na całym kontynencie europejskim – zaznaczył minister Czaputowicz. Szef MSZ wyraził także przekonanie, że Gruzja zasługuje na członkostwo w NATO jako najlepiej przygotowany kandydat. Przypomniał jednocześnie, iż szczyt Sojuszu w Warszawie w 2016 r. oraz ostatni szczyt NATO w Brukseli wyraźnie potwierdziły, że drzwi NATO pozostają dla tego kraju otwarte.


    Podczas spotkania ministrowie omówili również potrzebę zdynamizowania bilateralnej współpracy gospodarczej. Minister Czaputowicz podkreślił w tym kontekście znaczenie Gruzji jako ważnego i perspektywicznego partnera Polski w regionie Kaukazu Południowego. – Polsce zależy na zwiększeniu wymiany handlowej, szczególnie w obszarze artykułów rolnych, wsparciu polskich inwestorów w Gruzji oraz wsparciu sektora turystycznego – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.


    Obie strony uznały także, że kwestie rozwoju połączeń transportowych i logistycznych Polski ze Wschodem w ramach nowych korytarzy transportowych przebiegających przez terytorium Gruzji powinny stanowić priorytet wzajemnych relacji. Ministrowie wymienili ponadto opinie na temat sytuacji w regionie Kaukazu Południowego i na okupowanych terenach Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej.

     


    Szefowie polskiej i gruzińskiej dyplomacji zainaugurowali również III posiedzenie Konferencji Tbiliskiej – forum przekazywania Gruzji, jako krajowi stowarzyszonemu z Unią Europejską, doświadczeń związanych z polskim procesem dostosowawczym tak, by wspomagać ją w zbliżaniu do struktur europejskich. – Konferencja Tbiliska pozostaje konkretnym i namacalnym narzędziem wsparcia przez Polskę proeuropejskich reform w Gruzji, a także platformą wymiany doświadczeń między administracjami państwowymi w implementacji Umowy Stowarzyszeniowej UE-Gruzja – zauważył minister Czaputowicz. Tematyka III posiedzenia była poświęcona kwestiom energii oraz kultury. 

     

     

    Biuro Rzecznika Prasowego
    Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: