close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

    Strona Archiwalna
    Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

  • WIADOMOŚCI

  • 15 maja 2018

    – Wola polityczna, zdolności techniczne, interoperacyjność i współpraca praktyczna są kluczowe, jeśli chcemy skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia – podkreślił wiceminister Bartosz Cichocki podczas spotkania w Paryżu.

    Wiceszef polskiej dyplomacji uczestniczył w stolicy Francji w Spotkaniu Politycznym Wysokiego Szczebla Inicjatywy Krakowskiej – Proliferation Security Initiative (PSI). Celem tego międzynarodowego instrumentu jest uniemożliwianie przemytu broni masowego rażenia (BMR) oraz komponentów do jej produkcji. Dla realizacji tego założenia wymagana jest koordynacja krajowa i szeroka współpraca międzynarodowa – zarówno na szczeblu politycznym, jak i między służbami państw Inicjatywy.        

     

     

    Podczas spotkania w Paryżu dążono m.in. do potwierdzenia woli politycznej do przeciwdziałania proliferacji BMR, zgodnie z celami Inicjatywy, wymiany informacji o postępach w implementacji PSI od ostatniego spotkania politycznego w 2013 r. w Polsce, a także wytyczenia kierunków rozwoju PSI. - W 2013 r. na Spotkaniu Politycznym Wysokiego Szczebla w Warszawie państwa wspierające PSI zobowiązały się do wzmocnienia ich możliwości krytycznych i praktyk. Polska wypełniła to zobowiązanie, przyjmując pod koniec 2016 r. dokument rządowy „Narodowy Mechanizm Przechwytywania” – przypomniał wiceszef resortu dyplomacji.  

     

    W 2018 r. przypada 15. rocznica Inicjatywy PSI, którą Prezydent USA George W. Bush ogłosił w Krakowie. Początkowo przystąpiło do niej 11 państw, a obecnie skupia ona 105 krajów. Polska należy do elitarnego grona 21 państw tworzących Grupę Ekspertów Operacyjnych.

     

     

    Biuro Rzecznika Prasowego

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: