close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

    Strona Archiwalna
    Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

  • WIADOMOŚCI

  • 27 kwietnia 2018

    – Uznano, że Rosja stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Potrzebna jest jedność sojusznicza, wskazują na to ostatnie wydarzenia – powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

    Ostatnie spotkanie w tym formacie przed szczytem Sojuszu, który odbędzie się w dniach 11-12 lipca br. było poświęcone relacjom NATO z Rosją, zaangażowaniu Sojuszu na południu, w Afganistanie oraz aspiracjom krajów dążących do członkostwa w NATO.

     

    W trakcie sesji poświęconej relacjom z Rosją, minister Jacek Czaputowicz przypomniał o konieczności utrzymania zasad wypracowanych na Szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiegp w Warszawie: wiarygodnego odstraszania i dialogu z Rosją. – Sam zwróciłem uwagę na ćwiczenia Rosji na Bałtyku w polskiej sferze ekonomicznej, na doprowadzenie do otrucia osoby z użyciem broni chemicznej w Salisbury, na inne działania Rosji w Syrii, a także przypomniałem sytuację związaną ze zwrotem wraku polskiego samolotu, który przetrzymywany jest na terenie Rosji już osiem lat i nie możemy go odzyskać. Chodzi tutaj o katastrofę w Smoleńsku, w której zginął prezydent Lech Kaczyński – powiedział minister.

     

    Podczas sesji dotyczącej zaangażowania NATO na południu, szef polskiego MSZ podkreślił udział Polski w działaniach NATO w Iraku i Afganistanie oraz w ramach Globalnej Koalicji do walki z Daesh. – Dla Polski najważniejsza jest flanka wschodnia, ale jesteśmy solidarni także jeśli chodzi o południe Europy – zaznaczył minister. –  W Iraku cztery polskie samoloty uczestniczą w nadzorze strefy powietrznej. Są także prowadzone szkolenia dla wojsk irackich - powiedział. – Jeśli chodzi o działania Polski w ramach UE, ponad 120 Polaków bierze udział w operacji Sophia dot. nadzoru na Morzu Śródziemnym, ochronie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Jest to nasz wkład w zapewnienie bezpieczeństwa – podkreślił.

     

     

    W trakcie dyskusji dotyczącej sytuacji w Afganistanie, minister Jacek Czaputowicz przypomniał również decyzję o zwiększeniu zaangażowania Polski w sojuszniczą misję Resolute Support. We wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych wyrazili ponadto poparcie dla inicjatywy pokojowej prezydenta Ghaniego, przewidującej rozpoczęcie rozmów z talibami.

     

    Szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie dla państw aspirujących do członkostwa w Sojuszu z regionu Bałkanów Zachodnich oraz polityki „otwartych drzwi”. – Przykład Polski to dowód na to, że polityka otwartych drzwi Sojuszu powinna być kontynuowana. Ma ona bowiem kluczowe znaczenie dla budowania bezpieczeństwa i stabilności w Europie – podkreślił.

     

    Na marginesie ministerialnego posiedzenia NATO szef polskiego MSZ, a także ministrowie spraw zagranicznych pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej: Słowacji, Czech oraz Węgier, spotkali się z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem. Tematem rozmów były wyzwania dotyczące globalnego bezpieczeństwa - działania Rosji, konflikt w Syrii, a także sąsiedztwo wschodnie.

     

     

    Biuro Rzecznika Prasowego

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    fot. NATO
    fot. NATO

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: