-
Strona Archiwalna
Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja
-
Aktualności Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności MSZ.
Polityka zagraniczna Tu przeczytasz o priorytetach polskiej polityki zagranicznej, stosunkach z poszczególnymi krajami świata i organizacjami międzynarodowymi.
Ministerstwo Sekcja prezentuje m.in. informacje o Kierownictwie i strukturze MSZ, Protokole Dyplomatycznym i innych zagadnieniach związanych z resortem.
Informacje konsularne Tu znajdziesz informacje konsularne MSZ, w tym te przydatne przed każdą podróżą np. adresy polskich ambasad, konsulatów, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak poświadczyć dyplom akademicki czy jak wystąpić o paszport lub wizę.
-
WIADOMOŚCI
-
2 października 2017
Wiceminister Joanna Wronecka podkreśliła, że Maroko pozostaje jednym z najważniejszych partnerów Polski w świecie arabskim i na kontynencie afrykańskim. Wyraziła ponadto nadzieję, że rozmowy w Warszawie staną się impulsem do intensyfikacji dialogu politycznego oraz do wymiany wizyt wysokiego szczebla. – Zależy nam na zdynamizowaniu kontaktów i poszerzeniu współpracy również o nowe dziedziny – zapewniła wiceszefowa MSZ.
Poniedziałkowe spotkanie pozwoliło na przegląd stosunków bilateralnych oraz wyznaczenie kierunku ich dalszego rozwoju. Omówiono ponadto aktualne kwestie regionalne i międzynarodowe, jak kryzys na Bliskim Wschodzie, sytuacja w regionie Sahelu czy walka z nielegalną migracją i terroryzmem, m.in. w kontekście objęcia przez Polskę funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. W czasie rozmów sekretarz stanu Mounia Boucetta podkreśliła, że Maroko jest otwarte na zagranicznych przedsiębiorców zainteresowanych działaniem w dziedzinach takich jak: przemysł wydobywczy, rolno-spożywczy, transport, know-how i przemysł obronny. – Maroko jest zainteresowane dywersyfikacją inwestycji zagranicznych –
Konsultacje polityczne resortów spraw zagranicznych odbywają się regularnie, a ostatnie miały miejsce w marcu 2016 r. w Rabacie. Relacje Polski z Marokiem są tradycyjnie bardzo dobre. W XX wieku polsko-marokańskie stosunki dyplomatyczne nawiązane zostały w lipcu 1959 r., po odzyskaniu przez ten kraj niepodległości. Od tego czasu rozwijał się dialog polityczny, a także relacje kulturalno-naukowe i gospodarcze. Spośród państw Afryki Maroko w 2016 r. było drugim, po RPA, partnerem handlowym Polski i trzecim spośród państw arabskich.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw ZagranicznychDrukuj
Podziel się treścią: - Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał dzisiaj telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Królestwa Marokańskiego Nasserem Bouritą
- Wizyta ambasador Joanny Wroneckiej w Sudanie
- O sankcjach wobec Sudanu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ
- Polska rozpoczyna członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
- Polska rozpoczyna członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ