close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

    Strona Archiwalna
    Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

  • WIADOMOŚCI

  • 22 czerwca 2018

    - Utrzymanie jedności i spójności Europy uważam za nasze najważniejsze zadanie – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas konferencji organizowanej w Warszawie przez Fundację Körbera.

    Konferencja, poświęcona zagadnieniom integracji europejskiej i przyszłości UE‎, organizowana jest we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i odbywa się w ramach cyklu Bergedorf Round Table.  Tematem tegorocznej edycji wydarzenia jest wzmacnianie europejskiej spójności.
     

     

    W swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska opowiada się za silną Unią Europejską, odgrywającą rolę lidera w podtrzymywaniu porządku międzynarodowego opartego na wolności, demokracji, prawach człowieka oraz wolnym handlu. - Kluczem do osiągnięcia tego celu jest utrzymanie europejskiej jedności i wzmacnianie europejskiej spójności – zaznaczył minister Czaputowicz. Szef MSZ zauważył, że Europa stoi obecnie wobec wielu nowych wyzwań i problemów, które tworzą głębokie linie podziału między poszczególnymi grupami państw i w konsekwencji utrudniają znalezienie kompromisu. Odnosząc się do tych podziałów minister Czaputowicz zwrócił uwagę na szereg kwestii, które mają kluczowe znaczenie dla utrzymania spójności Europy. Wśród nich wymienił w szczególności politykę spójności w wymiarze społeczno-gospodarczym oraz silne więzi transatlantyckie, które są warunkiem niezbędnym naszego wspólnego bezpieczeństwa i dobrobytu. Szef polskiej dyplomacji wyraził jednocześnie przekonanie, że różnice poglądów pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, nawet w zasadniczych kwestiach, są zjawiskiem naturalnym, wynikającym z demokratycznego i pluralistycznego charakteru krajów członkowskich. - Unia Europejska zawsze była forum szukania kompromisu i dopóki tę funkcję pełni, spory, jakie się w niej toczą, nie szkodzą jej, a nawet sprzyjają budowaniu autentycznego i trwałego porozumienia – dodał.
     

     

    Spotkania z cyklu Bergedorf Round Table odbywają się od 1961 r. Są kameralnymi, prestiżowymi spotkaniami, w których uczestniczą wysokiego szczebla politycy, przedstawiciele nauki, think-tanków i mediów. Organizator, Fundacja Körbera, należy do znaczących instytucji życia publicznego RFN. Jej podstawowym celem jest rozwijanie dialogu społecznego i politycznego. Ważnym obszarem działania Fundacji są zagadnienia z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.


    W konferencji biorą także udział wiceministrowie spraw zagranicznych: Konrad Szymański w panelu „The European Budget Post-Brexit” i Bartosz Cichocki w sesji „Past and Present: The Politics of History in Europe”.

     
     
    Biuro Rzecznika Prasowego
    Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: