close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 20 września 2013

  Jesteście Państwo ambasadorami naszego kraju. MSZ już kilka lat temu wprowadziło do głównych zadań dyplomacji wspieranie i ochronę interesów przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych - powiedziała wiceminister Henryka Mościcka-Dendys na piątkowej uroczystości wręczenia dyplomów laureatom tegorocznej edycji konkursu „Ambasador Polskiej Gospodarki” w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

  Organizowany już po raz piąty przez Business Centre Club konkurs - pod honorowym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych RP - ma na celu wzmocnienie wizerunku przedsiębiorstw i nagrodzenie najlepszych przykładów dobrych praktyk biznesowych w kontaktach zagranicznych. W tym roku wyróżnionych zostało 71 przedsiębiorców w czterech kategoriach: eksporter, kreator rozwiązań XXI wieku, marka europejska i partner firm zagranicznych.

   

  W czasie uroczystości wiceminister Mościcka-Dendys podkreśliła rosnące znaczenie działań MSZ i placówek dyplomatycznych we wspieraniu przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. Zadeklarowała dalszą pomoc dla polskich firm w pokonywaniu problemów, jakie mogą pojawiać się na styku polski przedsiębiorca-administracje państw obcych.

   

  - Wsparcie dyplomatyczne jest szczególnie istotne na rynkach mało znanych, odległych geograficznie, ryzykownych gospodarczo i politycznie - a właśnie z takimi mamy często do czynienia w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Wsparcie Państwa działań za granicą jest kluczowym zadaniem dla naszych placówek dyplomatycznych - podkreśliła wiceminister. Zaznaczyła, że stałe kontakty z przedsiębiorcami pomagają wypracowywać bardziej skuteczne działania w dyplomacji ekonomicznej.

   

  Od 2006 r., kiedy rozpoczęła się ekonomizacja polskiej dyplomacji, z roku na rok wsparcie udzielane przez polskie placówki dyplomatyczne rośnie. W 2006 roku MSZ i podległe mu placówki współpracowały z grupą kilkudziesięciu firm. W 2012 roku Ministerstwo współpracowało z ponad 600 polskimi firmami na 70 rynkach świata udzielając pomocy w około 1000 przypadków.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Pełna lista tegorocznych laureatów dostępna jest na stronie internetowej BCC:

  http://www.bcc.org.pl/Ambasador-Polskiej-Gospodarki.1128.0.html

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: